opnames uit dit boek werden ons beschikbaar gesteld door de haar kleinzoon, Jan H. Huizenga.

Hierbij nog een foto van de zgn. balgcamera van de fabriek Rodenstock waar mijn grootmoeder veel foto’s mee maakte. Het toestel stamt uit ca 1935 en is dus geheel dicht te klappen en zit in een leren etui. Van de rol negatieven komen later na het ontwikkelen afdrukken met de afmetingen waarschijnlijk 6 x 9 cm. Zij heeft dit toestel waarschijnlijk veel gebruikt en mogelijk er ook foto’s mee gemaakt die je op je website hebt staan.*
Camera
Rodenstock werd in 1877 opgericht door twee broers, Josef en Michael Rodenstock, in Duitsland. Dit bedrijf staat vooral bekend om zijn uitstekende lenzen , maar het produceerde ook camera’s. Het productieproces van de camera werd stilgelegd in de jaren 1930 en Rodenstock begon camera’s te verkopen die door andere bedrijven zoals Welta waren gemaakt , uitgerust met hun eigen lenzen.
Ze zijn nog te koop, de prijs ligt tussen de 30-50 euro, bron catawiki.
De boerderij




Download hier de video van de brand in 1963.
Het Journaal van januari 1963.
De eerste reguliere uitzending van het NTS Journaal, later NOS Journaal, was te zien op 5 januari 1956. In het begin waren er maar drie uitzendingen per week. Vanaf april 1970 is het journaal in kleur.



Ik herinner me de brand zelf nog heel goed. Ik zat zelf toen in mijn laatste studiejaar aan de HTS in de stad toen ik een telefoontje kreeg. Ik ben toen direct naar grootvader gegaan met de DAM bus en trof hem nadat ik een auto had geleend van Garage Hogendorf bij de brug nog thuis (Rijksweg 55) aan en ben met hem direct naar de boerderij gegaan. Het bleek toen al dat er nies meer te redden viel, het voorhuis stond er nog enigszins.
De brandweer had grote problemen om aan water te komen o.a. aangezien het behoorlijk vroor.
De oorzaak zou kortsluiting zijn geweest. Als ik me goed herinner werd er die dag in het middendeel vn de boerderij het opgeslagen graan gedorst. Daarbij komt altijd heel veel stof vrij en het kan zijn dat dit mede van invloed is geweest. Voor zover ik weet was de dorstmachine van de fa. Bolt uit Appingedam, maar weet de naam niet voor 100% zeker.
Het was bewonderenswaardig hoe grootvader zich hield. Hoewelhij zijn hele leven angst had voor de mogelijkheid van brand was hij op dat moment ongelofelijk flink.*
Na de brand van 1963, nieuwbouw.



uit 1965, dus herbouwd na de brand in 1963.
Het voorhuis werd bewoond door de bedrijfsleider. Het bedrijf was toen
nog een volledig akkerbouwbedrijf.
De nieuwe schuur was qua ontwerp zeer nieuw in die tijd en werd mede
ontwikkeld in samenwerking met de Universiteit Wageningen.*

Het gezin Onnekes omstreeks 1925. Rechts haar vader Ds Klaas Onnekes en
zijn vrouw Dievertje Hendrika Brongers.
Links grootmoeder en haar jongere zuster en grootmoeder’s jongste zoon
Jan Hendrik, dus mijn oom.*

foto is gemaakt rond 1903


kijkt of het goed gaat. Hij was echter buitengewoon goed voor zijn
arbeiders.
Wel mende hij de paarden voor de wagen wel eens.*




door de fam. Bouwman. Hij was arbeider was op de boerderij van grootvader en heb hem goed gekend. Had ook een zoon Harm die in die tijd
ook werkte op de boerderij. Een dochter van Bouwman trouwde voor zover
ik weet met een Bulthuis. Hij was buschauffeur bij de DAM en woonde in
het het eerste huis met schuur naast de Bolten aan de Rijksweg. Deden
ook in brandstoffen.*


aangesloten gezien haar bijschrift.*


daarna alleen tot eind zeventiger jaren voordat hij naar het oude
“Bloemhof” ging.*



Dijkshorn



linker kant.
In de vijftiger jaren was de molen er al niet meer en was het gemaaltje
al gemechaniseerd en waarschijnlijk elektrisch aangedreven.*





De auto in kwestie is een Citroën C 3 dus deze zal ca. 1925 gemaakt zijn.


Hij is gemaakt door Foto Steenmeyer te Groningen.*
Willem Reddingius, geboren in 1864, zijn vrouw, Barbera Elisabeth Blaupot ten Cate in 1865. Hun huwelijk was in 1893, ze kregen twee kinderen, Tido in 1895 en Grietje Barbera Elisabeth in 1897. Willem is in 1951 in Hilversum overleden en z’n vrouw in 1950.


bronnen: fotoboeken van Mw. E.J. Huizenga-Onnekes, allegroningers, Groninger Archief / kentekens, catawiki, nos en de kleinzoon Jan.H.Huizenga (van hem zijn de teksten met een *)